Rus votkası, memleketler arası ambargoyla karşılaştı

Rusya, Ukrayna’ya akınları nedeniyle milletlerarası yaptırım cephesiyle karşı karşıya kaldı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakın iş insanlarının yanı sıra Rus bankaları da yaptırım listesine alınan kişi ve kuruluşlar olarak kayıtlara geçti.

BİNLERCE VOTKA ŞİŞESİ RAFLARDAN İNDİRİLDİ

Moskova’ya geniş ölçekli bir ambargo da ülkenin en ikonik eserleri olan alkollü içecekler alanında geldi.

ABD’de kimi eyaletlerin valileri, Rus üretimi yahut markalı içkilerin marketlerden kaldırılmasını emretti. Yeni Zelanda’daki en büyük alkol perakende zincirlerinden biri, Ivanov ve Russian Standard markaları da dahil olmak üzere binlerce votka şişesiyi raflardan çekti.

RUS MENŞELİ ALKOLLÜ İÇECEKLERİN SATIŞINA YASAK

Avustralya da yaptırımlara katılırken, en büyük likör zincirlerinden ikisi olan Dan Murphy’s ve BWS, Rus menşeli eserlerin satışını durdurdu.

Üç ülkede alınan kararlar, güç devlerinden araba üreticilerine ve hukuk firmalarına kadar global şirketlerin Rusya ile bağlarını kesmesi ve hükümetlerin çeşitli yaptırımları uygulamaya karar vermesinin akabinde geldi.

UKRAYNA İLE DAYANIŞMA BİLDİRİSİ

New Hampshire Valisi Chris Sununu, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna halkıyla dayanışma bildirisi verirken, bir sonraki bildiriye kadar Rus üretimi ve markalı eserlerin marketlerden kaldırıldığını duyurdu.

RUS MENŞELİ ESERLER GAYEDE

Utah Valisi Spencer J. Cox DA eyalet olarak “Ukrayna ile dayanışma içinde olduklarını ve Rus teşebbüslerini desteklemeyeceklerini” vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını “insan haklarının müthiş bir ihlali” olarak nitelendiren Cox, Utah Alkollü İçecek Denetim Departmanı’nı Rusya’da üretilen eserlerin yanı sıra, Rus markalı eserleri de raflardan derhal kaldırmayı hedefleyen bir kararname yayınladı.

Ohio Valisi Mike DeWine, eyaletin ticaret departmanına Russian Standard tarafından üretilen tüm votkaları boykot etmesini emretti.

EYALETLER SIRAYA GİRDİ

Bloomberg’ün haberine nazaran, DeWine, Ohio genelinde 487 içki kuruluşunda halihazırda satışa sunulan ve Russian Standard tarafından yapılan yaklaşık 6 bin 400 şişe votka olduğu bilgisini paylaştı.

Öte yandan Maryland, Pensilvanya ve Virginia eyaletlerinde de misal istikamette adımlar atıldı.

Leave a Reply