Rusya BM Daimi Temsilcisi: Batı, Ukrayna’yı kışkırtmaya devam ediyor

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Rusya’nın Donetsk ve Lugansk’ın bağımsızlıklarını tanıma kararı alması üzerine gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Şurası toplantısında konuştu.

“MAALESEF BM GENEL SEKRETERİ YETKİLERİNE UYMAYAN BİRÇOK AÇIKLAMA YAPTI”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in toplantıda yaptığı konuşmayı eleştiren Rus temsilci, “Maalesef BM Genel Sekreteri geçen gün ve bugün doğu Ukrayna’da olup bitenlerle ilgili pozisyonuna ve BM Tüzüğü kapsamındaki yetkilerine uymayan birçok açıklama yaptı” dedi.

Guterres’in Luhansk ve Donetsk ortasındaki sorunun tahlili için imzalanan Minsk Tedbir Paketi’ni uygulanması istikametinde bir uğraş göstermediğini söyleyen Nebenzya, “Ukrayna’daki durumla ilgili olarak Genel Sekreter, Ukrayna, Donetsk ve Luhansk ortasındaki tüm problemlerin direkt mutabakat yoluyla çözülmesini gerektiren Minsk Tedbir Paketi ve BM Güvenlik Kurulu’nun 2202 sayılı kararının uygulanması istikametinde hiçbir vakit sesini yükseltmedi” dedi.

“RUSYA SİLAHLI KUVVETLER TALEP EDİLEN ŞARTLARDA ATEŞKESİ İZLEYECEK”

Batılı ülkelerin Ukrayna’yı kışkırtmaya devam ettiğini ve Kiev idaresinin Donbass Bölgesi’ne ataklarını sürdürdüğünü belirten Nebenzya, “Bu çatışma hala devam ediyor. Her iki cumhuriyetin topraklarına hücumlar devam ediyor. Batı, Kiev’i kışkırtmaya, cesaretlendirmeye ve silahlandırmaya devam ediyor. Sizi uyarıyoruz, Donetsk ve Luhansk’ın talebi halinde Rusya Silahlı Kuvvetler talep edilen şartlarda ateşkesi izleyecek. Hiç kimsenin ateşkesi ihlal etmek için rahatça hareket edemeyeceği konusunda uyarıyoruz” dedi.

“MİNSK’İN UYGULANMASI İÇİN ARTIK BİR UMUT OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI”

Rusya’nın, Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını kabul ederken haklı nedenleri olduğunu belirten Nebenzya, “Son vakitlerde Ukrayna yöneticileri çekingenliği bir kenara bıraktılar, kameralar karşısında yükümlülükleri (Minsk Anlaşması) yerine getirmeyeceklerini söylediler. Bunun son teyidi Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi’nin, toplantı sırasında bu tavrını açık bir biçimde söz etmesiydi. Bizim tarafımızdan 17 Şubat’ta düzenlenen Güvenlik Kurulu’nun kararnamesi ve Batılı meslektaşlarımız Ukrayna’ya Minsk’i uygulamaya davet bile etmediler. Bu evrakın uygulanması için artık bir umut olmadığı ortaya çıktı” dedi.

Leave a Reply