Rusya BM Daimi Temsilcisi: Sivilleri maksat almıyoruz

Nebezia, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Ukrayna konusunda BM Genel Kurulu’nda fevkalâde oturum yapılması kararının geçmesinin akabinde konuştu.

“SİVİLLERİ YAHUT SİVİL ALTYAPIYI MAKSAT ALMIYORUZ”

ABD tarafının, Rus askerlerinin savaş cürmü sürece ihtimaline yönelik izlendiği ikazına karşılık veren Nebenzia, “Rus ordusu sivilleri ve sivil altyapıyı maksat almıyor. Bilakis, milliyetçiler Ukrayna halkını canlı kalkan olarak kullanıyor ve yerleşim bölgelerinde hava savunma sistemleri kullanıyorlar. Bu, yasaklanması gereken bir şey.” dedi.

Nebenzia, kurul üyelerini toplumsal medyada dolaşan uydurma haberler konusunda uyararak, Rusya askerine atfedilen aksiyonların Ukrayna milliyetçileri tarafından işlendiğini tez etti.

“BU SÜREÇ, UKRAYNALI MİLLİYETÇİLERİN DONBAS’TAKİ HATALARI SEBEBİYLE BAŞLADI”

Güvenlik Konseyi’ni de Ukrayna sorunu konusunda yapan hiçbir tahlil üretmemekle eleştiren temsilci, “Bu kriz askeri operasyonla değil, 8 yıl evvel Ukraynalı milliyetçilerin ülkenin doğusundaki Donbas’ta işledikleri hatalarla başladı ve kimse bundan bahsetmiyor.” sözünü kullandı.

BMGK, ABD ve Arnatuvluk tarafından getirilen BM Genel Şurası’nda Ukrayna üzerine 193 üye ülkenin katılacağı inanılmaz toplantı yapılması tasarısını 11 evet, 1 hayır ve 3 çekimser oyla kabul etmişti.

Kuruldaki oylamadan sonra birinci kelam alan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Rusya askerlerine seslenerek, Ukrayna’da bütün dünyanın kendilerini izlediğini ve savaş kabahati işlemeleri halinde hesap verecekleri ikazında bulunmuştu.

Leave a Reply