Rusya, Herson’u ele geçirdi

Rus ordusunun Ukrayna’da ele geçirdiği noktaların sayısı artıyor.

Ukrayna akınındaki yeni duruma ait bilgiler paylaşan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, son olarak Herson kentini ele geçirdiklerini duyurdu.

Konaşenkov, Rus askeri birliklerinin, Ukrayna’da 1502 askeri altyapı tesisini imha ettiğini söyledi. Bugüne kadar Ukrayna ordusuna ilişkin 472 tank ve zırhlı araç, 63 çok namlulu roketatar, 206 top, 336 özel askeri aracın imha edildiği kaydedildi.

“HERSON DENETİM ALTINDA”

Konaşenkov, Tokmak ve Vasiliyevka yerleşim yerlerinin denetim altına alındığını kaydederek, Herson kenti denetim altına alınmıştır. Bölge idaresiyle Rus ordusu ortasında, kentteki toplumsal altyapıların çalışmaya devam etmesine yönelik müzakereler devam etmektedir.” dedi.

Kiev’deki Ukrayna istihbaratının teknolojik tesisleri ve 72. Ana Ruhsal Özel Operasyon Merkezi’nin yüksek hassasiyetli silahlarla vurulduğunu belirten Konaşenkov, “Kiev’deki TV kulesi etkisiz hale getirilmiştir.” tabirini kullandı.

MARİUPOL’DE AĞIR BOMBARDIMAN

Öte yandan Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı da Rusya’nın saldırısının 7. gününe ait resmi sayfasından açıklama yaptı. Açıklamada, Rus güçlerinin kuzey ve kuzeybatıdan başşehir Kiev’e hakikat ilerlemeye çalıştığı belirtildi.

Rus güçlerinin Sumi, Lebedyn ve Okhtyrka kentlerini ele geçirme teşebbüslerinin başarısızlıkla sonuçlandığı söz edilen açıklamada, Donetsk bölgesinde, Rus güçlerinin Mariupol kentini çevrelemeye çalıştığı kaydedildi.

Mariupol Belediye Lideri Vadim Boyçenko, Rus güçlerince daima bombardımana uğradıklarını belirterek, yaralıların bölgeden taşınmasının imkansız hale geldiğini söyledi.

UKRAYNA: RUS GÜÇLERİ İLERLEMEDE BAŞARISIZ

Karadeniz Operasyonel Bölgesi’nde de Rusların bir deniz kümesi konuşlandırdığı ve karaya çıkarma yapmak için hazırlıklara devam ettiği aktarıldı.

Rus güçlerinin ilerlemede başarısız olduğu savunulan açıklamada, Ukrayna ordusuna ilişkin kritik altyapıların bombalandığı aktarıldı.

Leave a Reply