Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna’ya paralı asker gidiyor

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki ilerleyişi hakkında açıklamalarda bulundu.

Donetsk ve Luhansk birliklerinin kimi yol ve kentlerde denetimi sağladığını aktaran Konaşenkov, Rus ordusunun da birtakım bölgelerde de ilerleyişini sürdürdüğünü söyledi.

“YABANCI PARALI ASKERLER AKIN DÜZENLİYOR”

Ukrayna’ya batılılar tarafından paralı askerlerin gönderildiğini sav eden Konaşenkov, “Ukrayna’ya gelen yabancı paralı askerler, Rus ekipman ve gereç konvoylarının yanı sıra uçaklara sabotaj ve ataklar düzenliyor. Yabancı paralı askerlerin tüm taarruzları, Batı’nın Kiev rejimine sağladığı silahlar kullanılarak gerçekleştiriliyor” dedi.

Bu askerlerin önemli eğitim alınması gereken Javelin ve Stinger sistemleri kullanabildiğinden bahseden Konaşenkov, ABD tarafından da Ukrayna’ya paralı asker gönderilmesi konusunda çalışma başlatıldığını öne sürdü.


“BATILI ÜLKELER UKRAYNA’YA ASKER SAĞLIYOR”

Batılı ülkelerden de bu istikamette çalışmalar başlatıldığını söyleyen Konaşenkov, “İngiltere, Danimarka, Letonya, Polonya ve Hırvatistan, vatandaşlarının Ukrayna topraklarındaki askeri faaliyetlere katılmasına yasal olarak müsaade verdi. Fransız Yabancı Lejyonu komutanlığı, Kiev rejimine yardım etmek için etnik Ukraynalı askerler göndermeyi planlıyor” dedi.


“HIRVATİSTAN’DAN, UKRAYNA’YA 200 PARALI ASKER GELDİ”

Hırvatistan’dan, Ukrayna’ya 200 paralı askerin geldiğini aktaran Konaşenkov, “Yalnızca geçen hafta, Hırvatistan’dan yaklaşık 200 paralı asker Polonya üzerinden geldi ve güneydoğu Ukrayna’daki milliyetçi taburlardan birine katıldı. Hırvatistan’ın Moskova Büyükelçiliği’ndeki Savunma Ataşesi bugün Rusya Savunma Bakanlığı’na çağrıldı” tabirlerini kullandı.

Ukrayna’ya gelecek olan tüm savaşçıları uyaran Konaşenkov, “Kiev milliyetçi rejimine yardım etmek için Batı tarafından gönderilen tüm paralı askerlerin milletlerarası hukuka nazaran savaşçı olmadığını resmen vurgulamak istiyorum. Savaş esiri statüsüne sahip değillerdir. Gözaltına alındıktan sonra yabancı paralı askerleri bekleyen en uygun şey cezai kovuşturmadır. Kiev milliyetçi rejimi için savaşmayı planlayan yabancı ülke vatandaşlarını seyahat öncesi iki defa düşünmeye çağırıyoruz” dedi.


Leave a Reply