Rusya – Ukrayna çatışmasının yaşandığı noktalar

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in talimatıyla Ukrayna’ya askeri harekat başlatan Rus ordusu, ülkenin çeşitli noktalarında Ukraynalı güçlerle çatışıyor.

Kuzey, güney ve doğu olmak üzere üç koldan başşehir Kiev’i kuşatma planları doğrultusunda ilerleyen Rus güçlerine bağlı zırhlı araçlar, ülkenin ikinci büyük kenti Harkov’a girdi fakat direnişle karşılaştı.

KİEV’DE RUS GÜÇLERİNE KARŞI DİRENİŞ

Direnişin sürdüğü bir öbür nokta ise Kiev oldu. Patlama ve siren seslerinin duyulduğu kent, Ukrayna’ya bağlı güçlerin denetiminde kalmaya devam ediyor.

Rusya, çatışmaların şiddetlendiği Kiev’i şimdi ele geçiremezken, şehrin dört bir yanında binlerce kişi, yer altı otoparkları, metro istasyonları ve bodrum katlarına sığınarak sabahlıyor.

“DÜNYA KUŞKU DUYDU, SAVAŞMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “72 saat direniş. Dünya inanmadı, kuşku duydu. Yalnızca ayakta durmakla kalmadık, kendimizden emin bir formda işgalci Ruslarla savaşmaya devam ediyoruz.” dedi.

ÇATIŞMALARIN YAŞANDIĞI NOKTALAR

Dünyaya Rusya’dan korkulmaması gerektiğini gösterdiklerini söz eden Reznikov, “Ukrayna’ya dayanak daha güçlü olmalı. Güvenliğiniz bize bağlı.” sözünü kullandı.

Rusya askerlerinin ilerleyişi ve çatışmalara sahne olan noktalar, harita üzerinde gösterildi.

KİEV’İN DENETİMİ UKRAYNA GÜÇLERİNDE

Kiev Kent Devlet Yönetimi, gece yarısı Rus sabotaj kümeleriyle çatışmaların yaşandığını duyurdu.

Kiev’in büsbütün Ukrayna ordusu ve bölgesel savunma birliklerinin denetimi altında bulunduğu belirtilerek, kentteki durumun sakin olduğu söz edildi.

“ÖLDÜRÜLEN BİNLERCE RUS ASKERİNE İLİŞKİN CESETLERİN…”

Öte yandan Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya, öldürülen “binlerce Rus askerine ilişkin cesetlerin” ülkelerine geri gönderilmesini kolaylaştırmak için Memleketler arası Kızılhaç Komitesi’ne başvurduğunu belirtti.

Rusya’daki anne-babalarının evlatlarını “onları onurlu biçimde defnedebilmesi” gerektiğini kaydeden Kyslytsya, “(Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin’in trajedinin boyutunu saklamasına müsaade vermeyin.” tabirini kullandı.

Milletlerarası Kızılhaç Komitesi BM Daimi Gözlemcisi Laetitia Courtois da mevcut güvenlik durumunun “sahadaki grupları için ana tasa kaynağı ve pürüz olduğunu” belirtti.

Leave a Reply