Rusya’dan Batı’ya yaptırım cevabı: Çıkarlarımız çerçevesinde cevap vereceğiz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ülkesinin Ukrayna’ya düzenlediği atakların akabinde karşılaştığı yaptırımları kıymetlendirdi.

Peskov, başşehir Moskova’da Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşa ait gazetecilere açıklamalarda bulundu.

BATI’YA YAPTIRIM YANITI

Batı ülkelerinin, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırım uyguladığına işaret eden Peskov, “Batı ülkelerinin yaptırımlarına yanıtlar, uygunluk ve çıkarlarımızın göz önünde bulundurulmasıyla oluşturulacak.” sözünü kullandı.

Rusya’nın iktisadı için oluşan riskler konusunda Putin’e daima bilgi verildiğini belirten Peskov, Putin’in bugün ekonomik kurumları ile toplantı yapacağı bilgisini paylaştı.

“EKONOMİK GERÇEKLİK KIYMETLİ ÖLÇÜDE DEĞİŞTİ”

Peskov, “Putin, bugün ekonomik mevzularla ilgilenecek. Ekonomik gerçeklik kıymetli ölçüde değişti. Bu nedenle Kremlin’e bugün ekonomik durumu istişare etmek için Başbakan Mihail Mişustin ve Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov’un yanı sıra Maliye Bakanı Anton Siluanov, Merkez Bankası Lideri Elvira Nabiullina, Sberbank Üst Yöneticisi (CEO) German Gref ve büyük ihtimal başkanlık yönetimi yetkilileri davet edilecek.” diye konuştu.

“UÇUŞ YASAĞINA YANIT VERİLECEK”

Birçok ülkenin Rus hava yolu şirketlerine uçuş yasağı getirdiğine dikkati çeken Peskov, “Elbette bu bahiste karşılıklar olacak. Mütekabiliyet prensibi ve elbette, çıkarlarımız temel alınacak.” tabirlerini kullandı.

Peskov, Putin’e yönelik yaptırım kararına ait, bunun “saçma” ve “dar görüşlü” olduğunu söyledi.

“RUSYA VE NATO ORTASINDA SAVAŞ KABUL EDİLEMEZ”

NATO ülkeleri yetkililerinden, Rusya ile savaş mümkünlüğü olduğu tarafındaki açıklamaları pahalandıran Peskov, “Bunun ve bu taraftaki açıklamaların muhakkak kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Rusya ve Ukrayna yetkilileri ortasında Belarus sonundaki müzakerelere ait Peskov, “Bu müzakereler bir gün evvel başlamadığı için çok üzgünüz. Müzakerelerin başlaması için fırsat vardı.” sözünü kullandı.

Leave a Reply