Rusya’dan, medyaya ‘istila ve işgal’ uyarısı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İrtibat Denetleme Kurumu Roskomnadzor, yazılı bir açıklama yaparak Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonu ‘istila ve savaş ilanı’ olarak yazan bir dizi medya kuruluşuna erişim kısıtlaması uyarısı gönderildiğini duyurdu.

Eho Moskvy, İnoSMİ, Mediazona, New Times, Dojd, Svobodnaya Pressa, Krım.Realii, Novaya Gazeta, Jurnalist ve Lenizdat üzere haber kaynaklarına yanlış bilgi yayma gerekçesiyle erişim kısıtlaması ihtarının yapıldığı belirtildi.

“KAMUOYUNA YANLIŞ BİLGİLER AKTARILMAKTADIR”

Açıklamada, “Adı geçen kaynaklarda, sağlam bildiriler kisvesi altında, Rus ordusunun aksiyonları sonucunda Ukrayna kentlerinin bombalanması ve sivillerin vefatı hakkında bunun yanı sıra sürdürülen operasyonun bir akın, istila yahut savaş ilanı olduğuna dair kamuoyuna yanlış bilgiler aktarılmaktadır.” sözlerine yer verildi.

“İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTIR”

Kelam konusu haber kaynaklarındaki yanlış bilgilerin silinmemesi durumunda erişimlerine kısıtlama getirilebileceği ikazının gönderildiği kaydedilen açıklamada, “Roskomnadzor, ayrıyeten listedeki medya kuruluşlarına yönelik inançlı olmayan kamuya açık kıymetli bilgileri yayma gerekçesiyle idari soruşturma başlatmıştır.” denildi.

Leave a Reply