Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzya: ABD, 12 Rus diplomatı hudut dışı etti

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, bugün yapılan BM toplantısının akabinde değerli açıklamalarda bulundu.

“RUS DİPLOMATLARIN HUDUT DIŞI EDİLMESİ SAYGISIZLIKTIR”

ABD tarafından kendilerine yönelik aksiyonlara devam edildiğini söyleyen Nebenzya, “Az evvel ABD makamlarının, BM merkezinin bulunduğu ülke olarak yükümlülüklerini büsbütün ihlal ederek düşmanca aksiyonlarda bulunduğuna dair bilgi aldım. ABD, Rus misyonunu az evvel ziyaret etti ve bize bu kaidesi yerine getirmemizi emreden bir not verdi. Bize 12 Rus çalışanına hudut dışı kararı verildiği söylendi. 7 Mart’a kadar Rus diplomatların ülkeyi terk etmesi gerekiyor. BM Daimi Temsilciliği’ndeki Rus diplomatların hudut dışı edilmesi, ABD’nin BM Muahedesi ve kabul eden tarafla yapılan mukavele kapsamındaki yükümlülüklerine saygısızlıktır” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’da sivilleri öldürdüğüne dair bilgilerin olmadığını savunan Nebenzya, “Yüzlerce sivil vefatıyla ilgili bugün zati burada bir sürü palavra haber olduğunu söyledim. Sivil kayıplara dair doğrulanmış bilgiler yok. Alışılmış ki bir savaş olduğunda her şey olabilir. Ancak bu bilgiyi muteber saymak için daha fazla teyit gerekiyor” tabirlerini kullandı.


“BEN BUNA SAVAŞ DEMİYORUM”

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekata dair konuşan Nebenzya, “Ben buna savaş demiyorum. Zira savaş daha etkin askeri operasyonları gerektiriyor. Bunun operasyon olduğunu duyurduk. Biz yalnızca Ukrayna’daki askeri gayelere saldırıyoruz, sivil altyapıya ve kentlere saldırmıyoruz. Ukrayna’nın kurumları ve ordusu cumhuriyetleri direkt tehdit etmedikçe Donbass’ta bir askeri operasyon planlamadığımızı tekraren açıkladık. Elimizde askeri bir operasyonun planlandığına dair muteber bilgi vardı. Bu kurallar altında (operasyon) kaçınılmaz bir adımdı.” dedi.


“UKRAYNA’DA GERÇEK İKTİDAR, RADİKALLERİN VE NAZİLERİN ELİNDE”

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’in zayıf olduğu için iktidardaki radikallere direnme gücü olmadığını savunan Nebenzya, “Ukrayna’da gerçek iktidar, radikallerin ve Nazilerin elinde. Onlar da kendi gündemine sahip. Lider Zelenskiy de zayıf olduğunu ve günümüz Ukrayna’sında ana siyasi güç olan radikallere direnmek için siyasi iradeye ve güce sahip olmadığını gösterdi. Ukraynalı yetkililerden Nazilerden ve militarizmden arındırılmaya hazır olduklarına dair bir anlayış görür görmez bu operasyonun sona ermesine yönelik bir adım olacak” formunda konuştu.


Leave a Reply