Rusya’nın kasasındaki döviz ve altın rezervi aşikâr oldu

Moskova idaresinin, Ukrayna’ya askeri harekat düğmesine basmadan evvel, uğrayabileceği yaptırımlar karşısında önlemler aldığı ortaya çıktı.

Daha evvel Rusya basınında yer alan haberlerde, memleketler arası para transfer sistemi olan SWIFT’ten çıkarılma ihtimaline karşılık Rusya, nakit para rezervini ABD’den getirdiği yüklü ölçüde bir fiyatla artırdı.

50 TON TARTISINDA DOLAR

Rusya’ya aktarılan 100 dolarlık banknotların toplam yükünün 50 ton olduğu belirtiliyor.

ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği, Ukrayna’ya askeri harekatın akabinde Moskova’ya “sert yaptırımlarla” gaye alacağını duyurdu.

MOSKOVA’DAN YAPTIRIMLARA KARŞI ATAK

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakın iş beşerlerine ve çeşitli Rus bankalarına süreç kısıtlamaları ve varlıkların dondurulması üzere yaptırımların uygulanması kararlaştırıldı.

DÖVİZ VE ALTIN REZERVİ EN AZ 5 YIL YETECEK DÜZEYDE

Buna karşılık Rusya Merkez Bankası’nın kasasında halihazırda yaklaşık 600 milyar dolarlık döviz ve altın rezervinin olduğu kaydedildi.

Yapılan hesaplamalara nazaran, kelam konusu döviz ve altın rezervinin, Batı’nın uygulayacağı ekonomik yaptırımlar karşısında en az 5 yıl yeteceğine dikkat çekildi.

BATI’DAN RUSYA’YA YAPTIRIMLAR

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri operasyon sonrası ABD idaresi, Rusya’nın en büyük ikinci finans kurumu VTB Bank dahil 4 Rus bankasını yaptırım listesine ekledi.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank ve 25 iştirakinin ise ABD merkezli bankalarda muhabir hesabı açması engellenirken, Sberbank ile Gazprom dahil 13 büyük Rus işletmesine yönelik yeni borç ve öz sermaye kısıtlamaları getirildi.

“SWIFT’TEN ÇIKARMAK HER VAKİT BİR SEÇENEK DEĞİL”

Yaptırımların Rus iktisadına önemli maliyetler getireceğini vurgulayan ABD Lideri Joe Biden, Rusya’nın dolar, euro, sterlin ve yen ile iş yapma kabiliyetini sınırlayacaklarını tabir etti.

Biden, Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmasının ise “her vakit bir seçenek” olduğunu, lakin şu anda Avrupa’nın geri kalanının almak istediği bir karar olmadığını belirtti.

Leave a Reply