Rusya’nın nükleer hareketliliği Pentagon’un takibi altında

Rusya’nın Ukrayna işgali 9. gününe girerken, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Rus ordusuna verdiği ‘caydırıcı güçleri savaş durumuna geçirme’ buyruğu, bütün dünyada nükleer savaş korkusunu uyandırmıştı.

Kirby, günlük basın toplantısında Ukrayna-Rusya savaşına ait değerlendirmelerde bulunarak, Rusya’nın stratejik kuvvetlerini teyakkuza geçirmesi kapsamında nükleer silahlarını konuşlandırmasında rastgele bir değişiklik görüp görmediklerine ait soruya şu cevabı verdi:

“RUSYA’NIN NÜKLEER KUVVETLERİNİN KONUŞLANMASINDA RASTGELE BİR HAREKETLİLİK GÖRMEDİK”

“Rusya’nın stratejik nükleer kuvvetlerinin konuşlanmasında rastgele bir değişiklik görmedik ve elbette ki bunu her gün yaptığımız üzere yakından takip ediyoruz. Şunu da yeniden söz etmeliyim ki Bakan (Lloyd) Austin stratejik caydırıcılığımıza güveniyor ve kendi ülkemizi savunmamız konusunda rahat.”

Rusya Devlet Lideri Putin, 27 Şubat’ta Rus ordusuna “caydırıcı güçlerini özel savaş misyonu durumuna” geçirmesi talimatı vermişti.

Pentagon’dan üst seviye bir yetkili, Rus önderin bu talimatının, Rus nükleer doktrininde tam tarifini göremediklerini ve bu mevzuyu incelediklerini açıklamıştı.

ODESSA’YA YÖNELİK HAREKETLİLİK YOK

Kirby, Rusya’nın Karadeniz’den Ukrayna’nın Odessa kentine yönelik bir harekata girişip girişmediğine yönelik soruya, “Bu sabah prestijiyle Karadeniz’de Odessa’ya yönelik bir hücumun an sorunu olduğunu gösterecek rastgele bir hareketlilik görmedik.” cevabını verdi.

Bunun, kısa müddet içinde Odessa’ya yönelik rastgele bir harekatın başlamayacağı manasına gelmediğini söyleyen Kirby, Herson’un batısına hakikat karadan ilerleyen Rus güçlerinin kuzeydoğudan Odessa’ya taarruz düzenleme ihtimalinin de kelam konusu olabileceğine dikkati çekerek, Rusların tam olarak Odesa’ya nasıl bir harekat başlatacağını şimdi bilmediklerini belirtti.

“ZAPORİJYA NÜKLEER SANTRALİN’DE AĞIR MÜHİMMAT KULLANILDI”

Zaporijya Nükleer Santrali’nin olduğu bölgedeki çatışmaları “Rusların fikirsiz bir şekilde nükleer santrali askeri güçle almaya çalışması” olarak kıymetlendiren Kirby, “O yangının başlatan şeyin ne olduğunu bilmiyoruz. Açıkçası atak vardı. Orada ağır mühimmat kullanıldı ve Rus güçlerinin o santralin denetimini ele geçirmek için başlattığı bir akın vardı.” diye konuştu.

Leave a Reply