Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Çin – Tayvan krizi mercek altında

Rusaya ve Ukrayna ortasında ayrılıkçı Donbas bölgesi nedeniyle başlayan ve savaşa neden olan krizin bir benzerinin Çin ile Tayvan ortasında yaşanmasından tasa ediliyor.

Çin, Tayvan’ın Ukrayna olmadığını vurgulasa da, Tayvan’ın kendini Çin işgaline karşı Batılı ülkelerin takviyesiyle yıllardır silahlandırdığı bir gerçek.

ÇİN: “TAYVAN, UKRAYNA DEĞİLDİR, AYRILMAZ PARÇAMIZDIR”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, düzenlediği basın toplantısında, Tayvanlı yetkililerin, Ukrayna problemini, Çin ile ihtilaflı Tayvan’ın durumuna benzettiği, ana karanın güç kullanarak Ada’yı işgal etmesini önlemek için milletlerarası toplumun silah tedarik etmesi gerektiğine dair açıklamalarına yönelik soruya cevap verdi.

Ukrayna meselesinin gündeme gelmesinden itibaren birtakım şahısların, Tayvan’ı gündeme getirdiğini ama bunun tarihi bilgi eksikliğinden kaynaklandığını savunan Hua, “Tayvan, elbette ki Ukrayna değildir. Tayvan, hep Çin’in ayrılmaz bir modülü olmuştur. Bu inkar edilmez bir tarihi ve tüzel gerçektir. Tek Çin unsuru milletlerarası münasebetlerde üniversal kabul edilen normdur.” tabirini kullandı.

“TAYVAN’IN BAĞIMSIZLIĞI, SONUCA ULAŞMAZ”

Hua, Tayvanlı yetkililerin, Ukrayna meselesini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya çalışmasının makul olmadığını belirterek, “Tayvan bölgesinde barış, Boğaz’ın iki yasası ortasındaki barışçı bağlantıları geliştirerek sağlanabilir, yabancı güçlere silah satışı ve askeri takviye için yalakalık yaparak değil. ‘Tayvan’ın bağımsızlığı’ sonuca ulaşmayacak bir teşebbüstür. Kimse bu türlü bir yanılsamaya kapılarak bu hususta hesap yanılgısı yapmamalıdır.” diye konuştu.

“ÇİN’İN EGEMENLİĞİ HİÇBİR VAKİT BÖLÜNMEDİ”

Tayvan sıkıntısının kökeninin iç savaş olduğunu ve bu nedenle taraflar ortasında siyasi cepheleşme bulunduğunu vurgulayan Hua, “Ancak Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğü hiçbir vakit bölünmemiştir ve bölünemez. Bu, Tayvan meselesinin statükosudur.” değerlendirmesinde bulundu.

TAYVAN: “ÇİN SAVAŞ UÇAKLARI İHLALDE BULUNDU”

Tayvan Savunma Bakanlığı, Güney Çin Denizi’nin kuzeyinde, Çin’e bağlı Hong Kong, Filipinler ve Tayvan ortasında yer alan Pratas Adası’nın kuzeydoğusunda Çin’in 8 J-16 avcı uçağı ve bir Y-8 keşif uçağının ‘ihlalde’ bulunduğunu açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, Tayvan savaş uçaklarının Çin savaş uçaklarını uyarmak için havalandığı ve Çin’in faaliyetlerini izlemek için hava savunma füzelerinin konuşlandırıldığı belirtildi.

Tayvan, son 2 yıldır Çin savaş uçaklarıyle ilgili daima olarak Pekin’e İSİMİZ ihlal etmekle suçluyor.

Memleketler arası hukukta tarifi bulunmayan ve rastgele bir memleketler arası otorite tarafından denetlenmeyen İSİMİZ, genelde ülkeler tarafından tek taraflı ilan ediliyor.

ÇİN GEMİLERİ, TAYVAN KARA SULARINDA

Çin Halk Cumhuriyeti savaş gemilerinin, Tayvan Boğazı’nda iki devletin karasularını ayıran Medyan Sınırı’nı geçerek Tayvan kara sularına girdiği öğrenildi.

OCAK AYINDA 39 ÇİN SAVAŞ UÇAĞI İHLALİ BİLDİRİLDİ

Tayvan Savunma Bakanlığı, 23 Ocak’ta tıpkı bölgeye 39 Çin savaş uçağının girdiğini duyurmuştu.

Ülkede alarm seviyesini yükselten Tayvan idaresinde, Rusya’nın Donbas operasyonunun Çin tarafından Tayvan’a yönelik avantaja çevrilebileceği tasası hakim.

ÇİN’DEN ABD’YE: “İÇ İŞLERİMİZE KARIŞMA, ATEŞLE OYNAMA”

‘Tek Çin’ siyaseti uygulayan Pekin, Washington’ın Taipei’ye silah satışlarını yahut öbür takviye şovlarını rutin olarak kınıyor. Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Tan Kefei, dünkü basın toplantısında ABD’nin yeni Hint-Pasifik stratejisi sorulduğunda, ‘Tayvan’ın Çin’in temel problemi olduğunu ve hiçbir dış müdahaleye müsamaha gösterilmeyeceğini’ yineledi. Tan, “ABD tarafını Tayvan sorunundaki yüksek hassasiyeti tanımaya, Çin’in iç işlerine karışmayı ve Tayvan sıkıntısında ateşle oynamayı bırakmaya çağırıyoruz” dedi.

Leave a Reply