Son yılların gözdesi prefabrik konutlara ağır ilgi

Son yıllarda ağır ilgi gösterilen prefabrik meskenler, hazır yapılar olarak bilinse de iç ve dış dizaynının tasarımı kişinin isteğine bırakılıyor.

Birçok köy yerlerinde de istek gösterilen prefabrik konutlar, ağır kış koşullarına da hayli sağlam olma özelliği taşıyor.

Dış manzarasıyla birçok insanın beğenisini toplayan meskenlerin üretiminde çelik profiller, çelik ilişki ekipmanları, alçıpanlar, fiber cement kaplamalar üzere uzun ömürlü ve güçlü gereçler kullanılır.

ORTALAMA 15 GÜN İÇERİSİNDE TAMAMLANIYOR

Kullanılan üst seviye kaliteli materyallere üretici ve satıcılar tarafından ömür uzunluğu garanti de verilmektedir. Öte yandan üretimi kolay ve süratli olan konutlar ortalama 15 gün içerisinde tamamlanır.

MATERYALLER İSTENİLDİĞİ VAKİT ÇIKARILABİLİR

Prefabrik meskenlerin en kıymetli özelliği ekonomik olmasıdır. Materyallerin fabrikadan düşük maliyetli ve kolay işçilikle yapılabilir olması avantajlarındandır. Kullanılan materyaller istenildiği vakit sökülerek öteki yere takılabilir. Prefabrik meskenlere sonradan eklemeler yapılarak genişletmek mümkün olmakla bir arada hasar durumunda kesimlerin değişim ve tamiri epeyce kolay olmaktadır.

PREFABRİK MESKENLERE DEVLET DAYANAĞI

Prefabrik mesken dayanağı güncellemeden evvel en fazla 30.000 TL olarak ödeniyordu. Aile Bakanlığı, Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce ilan edilen yeni sayılara nazaran bakanlık 2022’den itibaren 40.000 TL ödeme yapacak. Ödemeler tek seferde peşin sağlanacak.

Prefabrik konut yardımı almak için vatandaşlardan talep edilen birinci ise şart 18 yaşının tamamlanmış olması.

HİBE DAYANAĞI KAİDELERİ

Devlet barınma yardımı olarak ödediği bu fiyattan yararlanmak isteyen şahıslarda müracaat kuralları olarak bu kriterleri arayacak;

  • Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sıhhatsiz konutta ikamet etmek,
  • Muhtaç durumda olmak,
  • Hane halkı aylık gelir toplamının hane içinde kişi başına düşen geliri net minimum fiyatın 1/3’ünden az olması yani 701,32 lira sayısını aşmaması,
  • Yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma üzere özel kaidelerden en az bir adedine sahip olmak,
  • Tamiratı yapılacak ya da üzerine prefabrik konut kurulacak olan yerin tam paylı tapusuna sahip olmak.

ORTALAMA PREFABRİK KONUT FİYATLARI

  • 51 m2 Prefabrik Konut 2+1 85.000 TL
  • 64 m2 Prefabrik Mesken 2+1 98.000 TL
  • 82 m2 Prefabrik Konut 2+1 121.000 TL
  • 100 m2 Prefabrik Mesken 2+1 151.000 TL

Leave a Reply