Suudi Veliaht Prens Bin Selman: İsrail, potansiyel müttefikimiz

Riyad’dan, Tel Aviv idaresiyle bağlara dair dikkat çeken bir açıklama yapıldı.

Bin Selman, Amerikan mecmuası The Atlantic’e verdiği röportajda, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) İsrail ile münasebetlerde izlediği yolu Riyad idaresinin de izleyip izlemeyeceğine dair konuştu.

“İSRAİL’İ DÜŞMAN OLARAK GÖRMÜYORUZ, ONLAR MÜTTEFİKİMİZ” AÇIKLAMASI

Veliaht Prens, “İsrail’i düşman olarak görmüyoruz. Tam aykırısı, İsrail’e birçok mevzuda çıkarlara birlikte ulaşmaya çalışabileceğimiz potansiyel bir müttefik olarak bakıyoruz. Ama buraya gelmeden evvel birtakım meselelerin çözülmesi gerekiyor.” dedi.

İSRAİL-FİLİSTİN SIKINTISINA AİT YORUMU

Her ülkenin, uygun gördüğü adımları atmakta özgür olduğunu ve BAE’nin de uygun gördüğü adımı atma hakkı olduğunu belirten Bin Selman, “Bize gelince, İsrailliler ile Filistinliler ortasındaki sorunun çözülmesini umuyoruz.” sözlerini kullandı.

İSRAİL İLE DİPLOMATİK BAĞLANTI KURMANIN KOŞULUNU AÇIKLADILAR

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, 21 Şubat’ta Almanya’nın Münih kentindeki güvenlik konferansında İsrail’de İbranice yayımlanan Maariv gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail ve Filistin ortasında “adil bir tahlile ulaşılmasının” ülkesinin İsrail ile diplomatik bağ kurmasının koşulu olduğunu söylemişti.

İsrail, 2020’de Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Fas ve Sudan ile bağlarını normalleştirmişti.

Leave a Reply