Taşınabilir konutlara ilgi ağır

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) datalarına nazaran, arsa ve tarla üzere toprakların satışları 2021’de yaklaşık yüzde 30 artışla 1,5 milyonu aşarak konut satışlarının üzerine çıktı.

Dünyayı tesiri altına alan koronavirüs, insan ömründe birçok değişikliğe ve yeniliğe neden oldu.

Bu süreçte minimalist bir hayatı tercih eden vatandaşlar, kalabalıktan uzak sakin ve tabiat ile iç içe bir yaşama yöneldi.

TİNY HOUSE KONSEPTİNE İLGİ ARTTI

Bilhassa son yıllarda hareketlenen iktisat ile birlikte konut fiyatlarında da büyük oranda artışlar yaşanmaya başladı.

Bu kapsamda birçok vatandaş karavan, taşınabilir konutlar ve konteynır üzere yaratıcı hayat alanlarına ilgi göstermeye başladı. Öte yandan doğanın içinde villa konforu sunan tiny house üzere konseptlere de talep arttı.

2 AY İÇİNDE TESLİM EDİLİYOR

Kentleşme oranında yaşanan artışla 2030’da dünya nüfusunun yüzde 60’ının, yani 5 milyar insanın kentlerde yaşayacağı öngörülüyor. Uzmanlar, pandeminin tetiklediği tabiatla iç içe ömür dileğinin, bu eğilimi bilakis çevirebileceğine dikkat çekiyor.

Bu yönelim ile birlikte kulübe, prefabrik mesken, taşınabilir mesken üzere konseptler mimari yapılarıyla öne çıkıyor. Bilhassa dizaynıyla tabiatla ahenk sağlayan tiny houselarda önemli oranda artış yaşandığı belirtiliyor.

2 ay üzere kısa müddette teslim edilen konutları tercih eden vatandaşlar 2 yıl verilen garanti ile de yatırımlarını garanti altına alıyor.

AVANTAJLARI

Taşınabilir konutlar, insanlara tanıdıkları ve sevdikleri semtlerde kalma imkanı sunar. Konut sahipleri yaşlarını, şahsî zevklerini ve muhtaçlıklarını göz önünde bulundurarak meskenlerini tasarlayabilir ve muhtaçlıklarının değişmesi durumunda taşınabilir konutun bulunduğu ana mülkü kiraya verebilir. Bu sayede hem gelir elde etmiş olur, hem de hayat alanında rahat bir hayat sürmeye devam ederler.

DEZAVANTAJLARI

Taşınabilir konutlar her kentin planlama kriterlerine uymayabilir. Bu nedenle yaşamak istenilen bölgeyi seçerken, imar müsaadelerini de göz önünde bulundurulmalıdır.

Leave a Reply