Türkiye’nin konut yatırımında beğenilen kentleri

Son vakitlerde konut fiyatlarına gelen artırımlar, konut arayışında olan vatandaşların ayrıntılı düşünmesine neden oldu.

Yatırımlarını konuttan yana kullananlar için yapılan araştırmalarda; inşaat kesiminde nüfus, büyüklük ve üretimin merkezi olarak öne çıkan kent İstanbul olurken, listenin öteki kıymetli kentlerinden biri de İzmir seçildi.

İzmir’i Ankara takip ederken gelişen inşaat dalı ile başka kentler de öne çıkmaya başladı.

İSTANBUL’UN İSTEK GÖREN SEMTLERİ

Esenyurt, Beylikdüzü, Silivri İstanbul’da satılık daire aramalarında öne çıkan semtler biri oldu. Kiralık daire konusunda ise Bahçelievler, Bakırköy ve Şişli öne çıktı.

Beylikdüzü’nde metrekare fiyatı en az 2 bin 400 TL ile en fazla 2 bin 700 TL ortasında olurken, Esenyurt’ta bin 800 TL’den başlayan metrekare fiyatı 2 bin 300 TL’ye kadar çıkıyor. Silivri’de ise fiyatların 2 bin 100 TL ile 2 bin 400 TL ortasında olduğu belirlendi.

İZMİR İKİNCİ KENT OLDU

İzmir ise hem yatırım yapmak hem de oturmak isteyenler için en çok tercih edilen ikinci kent oldu.

İzmir’e göç eden vatandaşlar da bölgede emlak piyasasını hareketlendiren nedenler ortasındadır.

TURİZMİN GÖZDESİ ANTALYA

Konut yatırımında öne çıkan kentlerden biri de Antalya. Kentsel dönüşümün ağırlaştığı Kepez ve Aksu bölgesi son periyotlarda süratle pahalanırken marka konutların merkezi Muratpaşa ilçesi de lüks ömrün odak merkezlerinden biri oldu.

YABANCILARDAN AYDIN’A AĞIR İLGİ

Yabancı yatırımcılar tarafından sıkça tercih edilen kentlerden biri de Aydın. Kuşadası ve Didim ilçeleriyle öne çıkan bölgede önümüzdeki yıllarda konut fiyatlarında yüzde 20 oranında artış bekleniyor.

KONYA KENTSEL DÖNÜŞÜMLE HAREKETLENDİ

Bölgede yapılan kentsel dönüşüm projelerini artması bölgenin kıymetlenmesine sebep oldu. Altınay ve Meram ilçelerinde satılık konut fiyatları artış göstermeye başladı.

Leave a Reply