Türkiye’nin müteahhitlik bölümü için Rusya ve Ukrayna ehemmiyet taşıyor

Rusya ve Ukrayna ortasında tansiyon düşmüyor.

Son devirde savaşın eşiğine gelen iki ülke, Türkiye’nin müteahhitlik ve turizm açısından büyük kıymet verdiği ülkeler ortasında yer alıyor. Öte yandan Türkiye’de  güç, inşaat, besin üzere birçok dalın hem Rusya hem de Ukrayna ile çeşitli iş birlikleri bulunuyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri Erdal Eren, Rusya’da devam eden yaklaşık 21 milyar dolar kıymetinde 150 projenin, Ukrayna’da ise 3 milyar dolarlık yeni alınan bir projenin bulunduğu bildirdi.

Bilhassa Türkiye’nin müteahhitlik bölümü açısından Rusya en kıymetli pazar pozisyonunu korurken Ukrayna da artan ivmesiyle dalın yeni beğenilen pazarları ortasında yer aldığı belirtildi.

Eren, bahse ait olarak yaptığı açıklamada, Ukrayna ve Rusya ortasındaki tansiyonun Türk müteahhitlik bölümüne ait yansımalarını kıymetlendirdi.

95 MİLYAR DOLARLIK İŞ ALINDI

Rusya’nın uzun yıllardır açık orta en ağır pazarları olduğunu söz eden Eren, 1972’den bu yana kelam konusu ülkeden 95 milyar dolarlık iş aldıklarını söyledi.

Erdal Eren, 3 yıldır Rusya’da aldıkları işlerin toplamının yaklaşık 22 milyar dolar olduğu bilgisini vererek, “Yalnızca 2021’de 30 adet 11 milyar dolar meblağında iş aldık. Şu anda Rusya’da yaklaşık 21 milyar dolar bedelinde 150 projemiz devam ediyor.” dedi.

“UKRAYNA’DA 3 MİLYAR DOLARLIK YENİ PROJELERİMİZ VAR”

Ülkelerle siyasi münasebetler ısındığında müteahhitlik iş birliklerinin de arttığına dikkati çeken Eren, şu sözleri kullandı:

“Ukrayna’da da son yıllarda önemli bir proje alışımız başladı. 2019’da 7, 2020’de 10, 2021’de 34 mukavele imzalamışız. Ukrayna’da 3 milyar dolar pahasında yeni aldığımız, başlayan yahut başlayacak projelerimiz var. 1972’den bugüne kadar Ukrayna’da yaptığımız proje meblağı yaklaşık 9 milyar dolar. Ukrayna ekonomisindeki canlanmaya paralel olarak, AB’den gelen fonları da kullanarak altyapı projelerini yaptırmaya başladılar. Neredeyse birçoklarını bizler alıyoruz. Şu anda bile firmalarımız orada çıkan kimi kara yolu ihaleleri için teklif hazırlıyorlar.” halinde konuştu.

DONETSK VE LUHANSK’TAN 2 YILDIR UZAK DURULUYOR

Eren, Ukrayna’nın sorun yaşanan bölgeleri Donetsk ve Luhansk’ta Türk müteahhitlerinin proje üstlenmediğine işaret ederek, “Son devirde meslektaşlarımız bu krizin başladığını hissettiği için, bunun yanı sıra Dışişleri Bakanlığımızın ve büyükelçiliğimizin ikazıyla 2 yıldır biz o bölgeden uzak duruyoruz.” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ TURİZM TESİSLERİNİN YÜZDE 80’İNİ TÜRK MÜTEAHHİTLERİ İNŞA EDİYOR

Ukrayna ve Rusya krizinin Türk müteahhitleri etkileyecek öbür bir boyutunun da güç maliyetleri olduğunu vurgulayan Eren, bunun hem Türkiye hem de yurt dışındaki projelerinin maliyetlerini artıracağını anlattı.

Eren, Türkiye’deki turizm tesislerinin yaklaşık yüzde 80’inin Türk müteahhitleri tarafından inşa edildiğini, bir kısmının da bu firmalarca işletildiğini, Akdeniz ve Ege’de Türk müteahhitlerinin inşa ederek işlettikleri turizm tesislerinin bulunduğunu söyledi.

Leave a Reply