Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy: Putin görüşme isteğime karşılık vermedi

Rusya ile Ukrayna’nın Donbas bölgesi nedeniyle yaşadığı kriz, Putin’in Rus ayrılıkçıların tek taraflı bağımsızlığını tanıması sonrası daha da büyüdü.

Batılı ülkelerin yaptırım açıklamalarına aldırmayan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, bağımsızlıklarını tanıdığı Luhansk ve Donetsk cumhuriyetlerine “barış gücü” olarak asker gönderdi.

ZELENSKİY, BM BARIŞ GÜCÜNÜ VAZİFEYE ÇAĞIRDI

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, gece yarısı toplumsal medya hesaplarından imajlı bir bildiri yayınladı.

Açıklamalarında Rusya ile tansiyonda birçok ülke tarafından dayanak gördüklerini söz eden Zelenskiy, “Polonya ve Litvanyalı dostlarımızın Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne üyeliğine takviyesi tamdır. Bugün BM Genel Kurulu’nu somut hareketlerde bulunmaya, Ukrayna’ya, milletlerarası barışı muhafaza birlikleri göndermeye çağırdık” dedi.

Kendi lisanında yaptığı konuşmada birçok ülkenin Ukrayna’ya yaptığı ekonomik ve siyasi dayanağı anlatan Zelenskiy, daha sonra konuşmasına Rusça devam ederek Rusya’ya ve Rus halkına iletiler gönderdi.

RUSYA’DAN GÜVENLİK GARANTİSİ İSTEDİ

Rusya’dan kendilerine yönelik güvenlik garantisi talep eden Zelenskiy, “NATO’dan güvenlik garantisi talep ediyorsunuz. Biz de bunu sizden, Rusya’dan ve Budapeşte Muhtırası’nın tüm garantörlerinden talep ediyoruz. Ukrayna’nın güvenliği komşularının güvenliğine bağlıdır. Bu nedenle bugün tüm Avrupa’nın güvenliğini konuşmalıyız” diye konuştu.

“ÜLKEMİZİ VE KENDİMİZİ SAVUNURUZ”

Ukrayna’nın savaş değil barış istediğini tabir eden Zelenskiy, “Kesin olarak bildiğimiz şey savaşa gereksinimimiz yok. Ancak bize saldırılırsa ülkemizi, özgürlüğümüzü, hayatlarımızı elimizden almaya çalışırlarsa kendimizi savunuruz” biçiminde konuştu.

“PUTİN İLE GÖRÜŞME TALEBİME KARŞILIK VERİLMEDİ”

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile bu gece bir telefon görüşmesi yapmak istediğini lakin karşılık alamadığını söyleyen Zelenskiy, “Bugün Rusya Federasyonu Devlet Lideri ile bir telefon görüşmesi talep ettim. Yanıt, sessizlik. Lakin asıl sessizlik Donbas’ta olmalı” sözlerini kullandı.

“SAVAŞ, HERKESİ GARANTİLERDEN YOKSUN BIRAKACAK”

Rusya ile görüşmeye hazır olduklarını da kelamlarına ekleyen Zelenskiy, “Ama asıl amacımız Ukrayna’da barış ve güvenliktir. Bunu yapmak için sizlerle de dahil olmak üzere herkesle bunu konuşmaya hazırız. Farklı formatlarda ve her platformda. Savaş herkesi garantilerden yoksun bırakacak. Öteki kimsenin güvenlik garantisi olmayacak” dedi.

Leave a Reply