Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy: Rus kuvvetleri Harkov’a zalimce saldırdılar

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy toplumsal medya hesabından Ukraynalılara ve dünya kamuoyuna seslenmeye devam ediyor.

Zelenskiy toplumsal medya hesabından son yaptığı açıklamada, Rusya’nın Harkov’a yönelik hücumlarına reaksiyon göstererek, kentte askeri üsler olmamasına karşın Rusya’nın hücumlar düzenlediğini ve bu hücumun taammüden sivilleri amaç alındığını belirtti.

“HARKOVA ZALİMCE SALDIRDILAR”

Zelenskiy, “Rus kuvvetleri bugün Harkov’a zalimce saldırdılar. Bu açıkça savaş kabahatidir. Huzurlu bir kent, huzurlu yerleşim alanları ve askeri tesisler yok. Birçok şahit, bunun yalnızca bir yaylım ateş olmadığını, bu akının insanların taammüden gaye alındığını kanıtlıyor. Rusya nereye saldırdığını biliyor” sözlerini kullandı.


“FÜZELER, BOMBALAR VE TOPLARLA DONANMIŞ KÖTÜLÜK DERHAL DURDURULMALIDIR”

Rusya’nın savaş kabahati işlediğine ve yargılanması gerektiğine dikkat çeken Zelenskiy, “Bu hatanın kesinlikle milletlerarası mahkemesi olacaktır. Bu tüm mukavelelerin ihmalidir. İşte Ukrayna! Burası Avrupa! Yıl 2022! Füzeler, bombalar ve toplarla donanmış kötülük derhal durdurulmalıdır. Ekonomik olarak yok edilmelidir. İnsanlığın kendini savunabildiğini göstermelidir. Harkov’a yönelik bombardımanın akabinde Rus füzeleri, uçakları ve helikopterleri için uçuşa yasak bölgeyi düşünmenin vakti geldi. Rusya 5 günde 56 roket saldırısı düzenledi, 113 seyir füzesi gönderdi. Ne yapılması gerektiğini bugün ortaklarımla konuştum” dedi.


“SİVİLLERE KARŞI SAVAŞ KABAHATİ İŞLEYEN BİR DEVLET BMGK ÜYESİ OLAMAZ”

Rusya’nın sivillere karşı savaş kabahati işlediğini ve bu nedenle Birleşmiş Milletler Güvenlik Şurası’nda (BMGK) olmaması gerektiğini savunan Zelenskiy, “Sivillere karşı savaş cürmü işleyen bir devlet BMKG üyesi olamaz. Dünyadaki tüm limanlar, havaalanları ve tüm kanallar kapatılmalıdır. Bu türlü bir devlet, güç ihracatı için yüz milyarlarca dolar almamalıdır. Şuan Rus mallarını satın almak, insanları öldürmenin bedelini ödemek demektir” tabirlerini kaydetti.


“MÜZAKERE SÜRECİ İLE BOMBARDIMAN EŞ VAKİTLİ SÜRDÜ”

Konuşmasında, Rusya ile Ukrayna heyetleri ortasındaki müzakerelerden bir sonuç çıkmadığını hatırlatan Zelenskiy, “Bugün, Rus tarafının inisiyatifiyle, Ukrayna ile Rusya ortasındaki birinci çeşit müzakereler gerçekleştirildi. Bu görüşmeler, topraklarımızın, kentlerimizin bombalanması ve bombardımanının art planında gerçekleşti. Müzakere süreci ile bombardıman eş vakitli sürdü. Rusya’nın kolay bir metotla üzerimizde baskı kurmaya çalıştığını düşünüyorum. Bu tıp taktikleri kabul etmiyoruz. Adil müzakereler lakin başka taraf roketlerle saldırmadığında olur. Şu ana kadar almak istediğimiz sonucu alamadık” tabirlerini kullandı.

Toplantıda kendilerinin çeşitli teklifler sunduğunu belirten Zelenskiy, “Rusya konumunu açıkladı. Kimi sinyaller aldık. Heyet Kiev’e döndüğünde, duyduklarımızı tahlil edeceğiz ve akabinde ikinci cins görüşmelere nasıl geçeceğimize karar vereceğiz” diye konuştu.


“BUGÜN UKRAYNA’NIN AB’YE ÜYELİK BAŞVURUSUNU İMZALADIM”

AB’ye müracaat talebi yaptıklarını hatırlatan Zelenskiy, “Bugün Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik başvurusunu imzaladım. Avrupa’da herkesle birlikte olma hakkımızı kazandık. Müracaat aslında Brüksel’e teslim edildi ve resmi olarak müracaat alındı. 30 yıldır bunu bekliyorduk” sözlerini kullandı.


Leave a Reply