Ukrayna halkının Rus ordusuna direnişi devam ediyor

Rusya’nın hücumlarına karşı birçok Ukraynalı, istekli olarak orduya katıldı.

Bu kapsamda Ukraynalılara silah ve mühimmat dağıtılırken, kimileri da Rus güçlerine karşı koymak için molotof kokteyllerini hazır hale getirdi.

Hazırlığın bir sonraki kademesini, yollarda kurulan barikatlar oluşturuyor.

UKRAYNALI SİVİLLERDEN DİRENİŞ HAZIRLIĞI

Rusya’nın Ukrayna’da ilerleyişi 5’inci gününde devam ederken, Ukraynalı siviller, Energodar kentinin girişinde Rus ordusuna ilişkin araçların geçişini engellemek için barikat kurdu.

LASTİKLERİ YOLA DİZDİLER

Kentin girişindeki yola çok sayıda lastik yığıldığı, yere ise araç lastiklerinin patlamasını sağlayacak düzenekler kurulduğu görüldü.

Öte yandan Rusya ordusunun taarruzları altındaki başşehir Kiev’de onlarca sivil, sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle silahlanıp ülkesini savunmak için karakollara akın etti.

KARAKOL ÖNÜNDE YOĞUNLUK

İstekli Ukraynalılar, vazife almak için bir karakolun önünde beklemeye başladı. Onlarca sivil, müzakerelerden olumlu bir sonuç çıkmazsa ülkelerini canı değerine savunacaklarını söyledi.

30 yaşındaki asker Ross Czar, “Ruslar ülkemize saldırdılar, savaşı başlatanlar onlar. Biz yalnızca kendi topraklarımızı savunuyoruz. Savaşı başlatan biz değiliz, zafer Ukrayna’nındır.” diye konuştu.

Czar’in moralinin yüksek olması dikkatlerden kaçmadı.

Leave a Reply