Ukrayna ordusu Gostomel Havaalanı’nı tutuyor

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına yönelik şimdiki bilgiler paylaştı.

Yapılan açıklamada, gece Rus askeri birliklerine karşı Ukrayna savunma güçlerinin direnmeye devam ettiği belirtildi.

RUS ASKERİ HAVADAN SALDIRIYOR

Rus birliklerinin Kropivnitskiy kentinde hava akınları düzenlediği bildirilen açıklamada, Vilkovo ve Tiraspol’de Rus helikopterlerinin değerli faaliyetlerinin kaydedildiği aktarıldı.

KÖPRÜ YIKILDI

Ukrayna hava akın birliklerinin çok sayıda Rus zırhlı aracının ilerlediği Teteriv ırmağının bulunduğu Dymer ve İvankov yerleşim bölgelerinde Rus birliklerine karşı muharebe operasyonları yürüttüğüne dikkat çekilen açıklamada, ırmağın üzerindeki köprünün yıkıldığı vurgulandı.

UKRAYNA ORDUSU GOSTOMEL HAVAALANINI TUTUYOR

Kiev’deki Rus güçlerinin denetimine almaya çalıştığı Gostomel askeri havaalanının durumu hakkında da bilgi verilen açıklamada, “Ukrayna savunma güçlerinden bir öteki taktik küme, dün Rus hava indirme kuvvetlerinin akın ettiği Gostomel havaalanını tutuyor.” tabirleri kullanıldı.

ROKET ATAKLARI ENGELLENDİ

Açıklamada, Ukrayna ordusunun hava kuvvetlerinin Kiev’in gökyüzünü koruduğu belirtilerek, sabah saat 4’ten sonra Ukrayna hava savunma sisteminin başşehir üzerine yapılan roket taarruzlarını engellediğine işaret edildi.

Ukrayna’nın başşehri Kiev’de sabah erken saatlerde siren sesleri ve arka arda patlama sesleri duyulmuştu. Kentte bir mahalledeki konut, roket modüllerinin düşmesi nedeniyle hasar görmüş, çıkan yangın söndürülmüştü. Olayda 8 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Leave a Reply