Ukrayna, Rus askerleri için özel telefon sınırı kurdu

Kyslytsya, BM Güvenlik Kurulunda (BMGK), Ukrayna konusunda BM Genel Kurulu’nda harika oturum yapılması tasarısının geçmesinin akabinde konuştu.

“NÜKLEER ŞANTAJA BAŞVURULMASI KAYGI VERİCİ”

Tasarıya evet oyu veren üyelere teşekkür eden Ukrayna Daimi Temsilcisi, Rusya’nın ülkesinde sivil yerleşim yerlerini maksat almaya devam ettiğini belirterek “Rusya Devlet Lideri’nin en son nükleer şantaja başvurması da son derece kaygı vericidir ve dünya, bu tehdidi çok ciddiye almalıdır.” dedi.

Kyslytsya, Ukrayna ordusunun Ruslara karşı büyük uğraş verdiğini belirterek dün prestijiyle 4 bin 300’e yakın Rus askerinin öldürüldüğünü, 200’e yakın askerin esir alındığını kaydetti.

RUS ASKERLERİ İÇİN ÖZEL TELEFON SINIRI OLUŞTURULDU

“Hiçbir aile bunu yaşamamalı” diyen Kyslytsya, Ukrayna’ya saldıran Rus ordusundaki yakınlarının durumunu öğrenmek isteyen aileler için de özel telefon sınırı oluşturulduğunu açıkladı.

Kyslytsya, kelam konusu telefon sınırının numarasını üyelere dağıtarak “Çocukların durumunu sormak, Ukrayna’dan geri almak ve (cenazeleri) onurlu bir formda defnetmek isteyen Rus ailelerinin arayabileceği telefon numaraları bunlar.” dedi.

UKRAYNA, MEMLEKETLER ARASI ADALET DİVANINA BAŞVURDU

Kurul toplantısı sonrasında kelam konusu telefon numaralarını, dışarıda bekleyen basın mensuplarına da dağıtan Ukrayna Daimi Temsilcisi ayrıyeten, ülkesi Ukrayna’nın, Rusya Federasyonu’na karşı Milletlerarası Adalet Divanına başvurduklarını bildirdi.

Leave a Reply