Ukrayna’da halk, nükleer santral bulunan Enerhodar kentinde barikat kurdu

Ukrayna’da, Rus akınlarına karşı sivil direniş hareketleri devam ediyor…

Ulusal Muhafızları yetkilileri, Zaporizhzhya Nükleer Santrali’nin bulunduğu Enerhodar kentinde bugün kurulan barikatlara toplanan Ukraynalıların imajlarını paylaştı.

Ulusal Muhafızlar tarafından yapılan açıklamada Ukrayna halkının, dün kurulan barikatlara toplanarak Zaporizhzhya Nükleer Santrali’ne girişi engellemeye çalıştığı tabir edildi.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK NÜKLEER SANTRALİ

Dinyeper Irmağı’nın sol kıyısında, Kakhovka Rezervuarı yakınında bulunan Enerhodar kentinin nüfusu 52 bin civarında olduğu belirtildi.

NÜKLEER SANTRALLER UKRAYNA DENETİMİNDE

Ukraynalı yetkililer dün Memleketler arası Atom Güç Ajansı’na (IAEA) bilgi vererek ülkenin tüm nükleer santrallerinin ulusal operatörün denetimi altında olduğunu belirtti. IAEA’nın dünkü açıklamasında, “IAEA’ya yapılan en son nizamlı bilgi güncellenmesinde, Ukrayna Devlet Nükleer Düzenleme Müfettişliği (SNRIU), santrallerle tertipli olarak bağlantı kurduğunu, inançlı ve emniyetli bir halde çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Fizikî muhafaza sistemlerinin olağan tertipte olduğu ve alanlardaki radyasyon düzeylerinin de olağan olduğu belirtildi.” denildi.

Leave a Reply