Ukrayna’da temas sınırında yaşayanlar dehşet içinde

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk bölgesinde bulunan kömür madenlerinde çalışan 50 yaşındaki Andrii Bolbat, eşi ve çocuklarının ağır bombardıman nedeniyle kısa müddet evvel Marinka’yı terk ederek Kurakhove’ya taşınmak zorunda kaldıklarını anlattı.

“SOBAYI YAKARKEN BİR PATLAMA SESİ DUYDUM”

Marinka’daki konutunun kısa müddetliğine ziyareti sırasında akına gaye olduğunu kaydeden Bolbat, “Sobayı yakarken bir patlama sesi duydum. Giriş kapım açıldı. Ne olduğunu denetim etmek için dışarı çıktım. O anda bahçemde ikinci patlama oldu, banyoma, garaja ve otomobilime çarptı. Kendimi berbat hissettim ve ne olduğunu tam olarak anladım.” dedi.

“EVİN BODRUMUNDA SAKLANIYORLARDI”

Bu sırada atar damarının kesildiğini kaydeden Bolbat, “Evde yalnızdım. Tıpkı vakitte vaftiz annem olan teyzem, bizden yalnızca 2 konut uzakta yaşıyor. Onlara gerçek süründüm. Şuurumu kaybetmek üzere olduğumu hissediyordum. Konutun bodrumunda saklanıyorlardı. Meskene girip vaftiz annemi arayabilirdim.” diye konuştu.

“2 ŞARAPNEL MODÜLÜ HALA OMZUMDA”

Patlamalar devam ederken kendisinin yerde süründüğünü anlatan Bolbat, “Ambulans çağırdılar. Ambulans süratle geldi ve beni oradan aldı. Daha sonra, büsbütün hasar görmüş damarım nedeniyle çok kan kaybettiğim için şuurumu kaybetmeye başladım. Yaklaşık 2 litre kan kaybetmişim. 2 şarapnel modülü hala omzumda, bir tane de göğsümde. Yumuşak dokulara girdiği ve çıkarırken tekrar kan kaybedebileceğimi söyledikleri için hekimler çıkarmadılar. Onları daha sonra çıkaracaklar.” tabirini kullandı.

“DAHA KAÇ SİVİL ÖLECEK?”

Sorunun bir an evvel bitmesini istediğini kaydeden Bolbat, “Savaş başlarsa ne olacağını hayal edin. Daha kaç sivil ölecek? Beşerler ölecek, bilhassa bizim üzere sonda yaşayanlar ölecek.” dedi.

Bolbat, yaklaşık 5 bin Marinka sakininin Kurakhove’ya taşınmak zorunda kaldığını ve 2014 Rusya-Ukrayna savaşından evvel yaklaşık 25 bin kişinin Marinka’da yaşadığını belirterek, “Birçok kişi burayı terk etti. Beşerler gidebilecekleri her yere gittiler.” diye konuştu.

“GEÇEN HAFTA BOMBARDIMAN ÇOK AĞIRLAŞTI”

Pokrovsk kenti Polis Teşkilatı Soruşturma Ünitesi Şefi Larisa Kondratenko da “Durum şu anda büsbütün gergin. Hafta boyunca Krasnogorovka ve Marinka çok güçlü bir formda bombalandı. Krasnogorovka elektriksiz kaldı, dün beşerler hayatlarını riske attılar ve elektrik meselesini çözdüler, fakat akşam saat 17.00 civarındaki bombardıman sonucu Krasnogorovka halkı tekrar elektriksiz kaldı.” dedi.

Atakların esasen 8 yıldır devam ettiğine dikkati çeken Kondratenko, “Eskiden askeri işçimiz yaralanırdı. Geçen hafta bombardıman çok ağırlaştı. İşgal altındaki bölgeden çok ağır bir formda meskenlerin bulunduğu yerler bombardımana maruz kalıyor.” tabirini kullandı.

“BOMBARDIMAN BENİ SOKAKTA YAKALADI”

Akınlarda konutu hasar gören 40 yaşındaki Alina ise “Dün saat 17.30’da bir top ateşi oldu, 16 yaşındaki kızım konutta yalnızdı. İşten geliyordum. Bombardıman beni sokakta yakaladı. Kanepede oturduğu sırada havan kızın odasına düştü. Oradan çıkıp saniyeler içinde bodruma ulaşabilmesi bir mucize.” diye konuştu.

“ARTIK YALNIZCA ÇOCUKLARIMIZ VAR”

Hücumların son hafta arttığına dikkati çeken Alina, “Bunun bitmesini istiyorum. Zira şu anda gidecek diğer bir yerim yok. Ailem de yakınlardaki bir kent olan Krasnogorovka’da yaşıyor. Onlar da bombardıman altındalar. Tam karşıda bir meskenimiz vardı. Ocak 2015’te bombalandı ve o da gitti. Orada da yaşamak mümkün değil. Bu bizim ikinci konutumuz. Bir otomobilimiz vardı ve o da gitti. Bir yıl evvel çalındı. Artık otomobilimiz yok, konutumuz kalmadı, hiçbir şeyimiz kalmadı. Artık yalnızca çocuklarımız var.” sözünü kullandı.

“LÜTFEN ÇOCUKLARIMIZIN HAYATLARINI YAŞAMALARINA MÜSAADE VERİN”

Alina’nın kayınvalidesi 70 yaşındaki Lyudmila Dorofeyeva ise “Saldırı sonrası konutumun kapılarını kapattım, tüm dokümanları aldım ve torunumun yanına koştum. Zavallı kız ağlıyordu, havan tam yatak odasına düştü. Burada her şey darmadağın oldu.” dedi.

Torununun çok korktuğunu kaydeden Lyudmila Dorofeyeva, “Çocuk şimdi 16 yaşında. Tüm bunlarla nasıl başa çıkabilir? Zavallı kız, o bodrumda elinde evraklarla titriyordu. Daha sonra babası ve annesi konuta geldi.” sözünü kullandı.

Dorofeyeva, taraflara, bu duruma son verilmesi davetinde bulunarak, “Lütfen çocuklarımızın hayatlarını yaşamalarına müsaade verin. Yaşamak istiyorlar.” dedi.

RUSYA AYRILIKÇILARI TANIDI

Ukrayna’nın doğusunda 2014’te Kiev idaresine karşın Rusya yanlısı ayrılıkçılar Ukrayna topraklarında Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti isminde iki başka kelamda idare oluşturmuştu.

Moskova hükümeti, 21 Şubat’ta ayrılıkçıların kelamda idarelerini resmen tanıma kararı almıştı.

BM’ye nazaran çatışmalarda 13 binden fazla kişinin öldüğü bölgede, son günlerde ateşkes ihlallerinde artış görülüyor.

RUSYA, GÜVENLİK GARANTİSİ İSTİYOR

Öte yandan Ukrayna-Rusya sonunun yanı sıra Belarus ve yasa dışı ilhak edilen Kırım’da sayıları 100 bini geçen Rus askerleri ile Karadeniz’deki Rus savaş gemilerinin varlığı telaşa yol açıyor.

NATO ülkeleri, Rusya’yı bir işgale karşı uyarırken, Moskova da, Ukrayna’nın NATO’ya alınmaması dahil bir dizi güvenlik garantisi istiyor.

Leave a Reply