Ukraynalı asker, köprüyü patlatabilmek için canını feda etti

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Donetsk ve Lugansk’ın bağımsızlığını tanıması ve bu bölgelere ‘barış gücü operasyonu’ buyruğu vermesinin akabinde başlayan kriz sonrası Rusya askeri birlikleri Ukrayna’ya girdi.

Başşehir Kiev dahil olmak üzere Rus askerleri birçok kentte taarruzlarına devam ederken, Ukrayna ordusundaki askerler direnişlerini sürdürüyor.

Rus güçlerini tanklarının ilerleyişini durdurmak için istekli olan Denizci Vitaliy Skakun, Henichesky kara yolu köprüsünü havaya uçurdu.

Skakun köprüden ayrılamadan döşediği bombalar patlayınca sağ kurtulamadı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, olaya yönelik yaptığı açıklamada, “Tank ilerleyişini durdurmak için Henichesky kara yolu köprüsünü havaya uçurma kararı alındı. Denizci Vitaliy Skakun, bu misyonu yerine getirmek için istekli oldu ve düşmanı durdurmak için Henichesky kara yolu köprüsünü havaya uçurdu.” sözleri kullanıldı.

KAHRAMAN İLAN EDİLDİ

Mühendis olduğu öğrenilen Vitaliy Volodymyrovych Skakun’un, köprüye bombalar döşediği, lakin ayrılmak için vaktinin kalmadığı bildirildi. Köprüyle birlikte havaya uçan Skakun, kahraman ilan edildi.

“DÜŞMANIN İLERLEMESİNİ KIYMETLİ ÖLÇÜDE YAVAŞLATTI”

Ukrayna basını, “Skakun’un jahramanca hareketi, düşmanın ilerlemesini kıymetli ölçüde yavaşlattı. Ünite organize olup savunma için tekrar konuşlandı.” kelamlarına yer verdi.

Leave a Reply