Ukraynalılar, gözyaşları içinde ülkelerinden ayrıldı

Ukrayna’da yaşayan vatandaşlar, hücumlardan kaçabilmek için hudut kapılarına akın etti.

Romanya hudut kapısı, hareketli anlara şahit oldu. Hudutta, uzun araç kuyrukları oluştu. İçeriye giren sivillerin yardımına, hudutta bekleyen yardım kuruluşları ve sivil savunma takımları yetişti.

Dondurucu soğukta kilometrelerce yürümek zorunda kalan çocukların yorgun olduğu görüldü Gözyaşları içerisinde ülkesine bakan Ukraynalılar kendileri için hazırlanan otobüslerle gidecekleri kentler yahut ülkeler için yola çıktı.

“İNSAN AYRIMI YAPMADAN HERKESE YARDIM EDİYORUZ”

AFAD yetkilisi Oğuz İlkbahar, savaştan kaçan insanlara insani yardım gayeli hudut kapısında olduklarını söz ederek şu kelamları kaydetti:

“İnsanların temel muhtaçlıklarını karşılamak için bu yardımları yapıyoruz. AFAD savaşın ikinci gününden beri burada. Hem insani yardım maksatlı geldi buraya, hem de yardım tırlarımızı karşı tarafa teslimini gerçekleştirdik. Tüm dünya beşerlerine yardım yapıyoruz. Türk vatandaşları önceliğimiz. Ancak insan ayrımı yapmadan herkese yardım ediyoruz.”


“ROMANYA-UKRAYNA HUDUDUNDA HİÇ BEKLEMİYORLAR”

Türk vatandaşlarının Ukrayna tarafından otobüslerle tahliye edildiğini kaydeden İlkbahar, “Romanya-Ukrayna hududunda hiç beklemiyorlar. Romanya hududunda yardım ediyoruz. Başka ülkelerden bu türlü bir tahliye sistemi kelam konusu değil. Onlar hududu yürüyerek geçiyorlar.


“TÜRK VATANDAŞLARI DA BİZİ GÖRÜNCE MEMNUNLUK DUYUYOR”

Romanya hükümetinin ayarladığı otobüslerle Bükreş’e tren garlarına devam ediyorlar. Biz da onlara bu noktada yardım ediyorlar. Burada tüm dünya ülkeleri içinde yalnızca Türkiye var. Türk bayrağı dalgalanıyor sırf. Öbürleri sivil toplum kuruluşları. Türk vatandaşları da bizi görünce memnunluk duyuyor. Hepsi sarılıyor bize.” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply