Vladimir Putin’in Avustralya’ya girişi yasaklandı

Moskova, Ukrayna’ya akın nedeniyle milletlerarası arenada birçok ülke tarafından yaptırımlarla karşı karşıya kaldı.

Batı, çeşitli ambargolarla Rus iktisadını maksat alırken, bir karar da Avustralya’dan geldi.

BAŞBAKAN MORRISON AÇIKLADI

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaştan sorumlu tutukları Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Rusya Güvenlik Kurulu’nun daimi üyelerine ülkeye giriş yasağı kararı aldıklarını açıkladı.

Başbakan Morrison, Başbakanlığının resmi internet sayfasından, Ukrayna’ya saldıran Rusya’ya yönelik uygulamaya giren yaptırımlarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

SEYAHAT YASAĞI KARARI

Rusya’nın, milletlerarası hukuku ve Birleşmiş Milletler Mukavelesi’ni ağır biçimde ihlal ettiğini belirten Morrison, “Putin’i, Ukrayna’ya karşı yürüttüğü vahim ve haksız savaştan sorumlu tutuyoruz. Avustralya’nın uygulayacağı mali yaptırımlar ve seyahat yasakları, Rusya Devlet Lideri (Putin), Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Başbakan Mihail Mişustin ve İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev için gece yarısından itibaren yürürlüğe girdi.” sözlerine yer verdi.

“PUTİN’İN SALDIRGANLIĞINA YARDIM VE YATAKLIK EDEN…”

Rus yetkililerin yanı sıra Belaruslu birtakım kişi ve kurumların da yaptırım kapsamına alındığını duyuran Morrison, “Rusya’nın, Belarus’tan hücumlar başlatmasına müsaade vererek Putin’in saldırganlığına yardım ve yataklık eden Belarus Savunma Bakanı Viktor Khrenin de dahil olmak üzere 13 Belaruslu kişi ve kuruluşa yaptırım uyguladık.” tabirini kullandı.

EKONOMİK YAPTIRIM

Avustralya’nın uygulamaya koyduğu yaptırımlar çerçevesinde şahısların yanı sıra Rusya Merkez Bankası’nın milletlerarası rezervlerini ve yatırımlarını zayıflatacak biçimde kısıtlayıcı tedbirler de uygulamaya girmiş durumda.

Yaptırımlar ayrıyeten, Rus bankalarının SWIFT kodlarını global ödeme iletileşme sisteminden çıkararak, Rus ticaret ve yatırım akışlarını kesintiye uğratıp Rusya iktisadına önemli maliyetler getirmeyi hedefliyor.

Leave a Reply