Vladimir Zelenskiy’den NATO’ya: Ukrayna’ya aday statüsü verilmesini rica ediyoruz

Rusya ile yaşanan kriz üzerine peş peşe açıklamalar yapan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile yaptığı görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti.

Vladimir Zelenskiy, ülkedeki son duruma ait bilgiler verdi.

Rusya’nın kelamda cumhuriyetleri kabul etttiğini hatırlatan Zelenskiy, Rus kuvvetlerinin sonun ötesine geçmeye çalıştığını söyledi.

“TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE YÖNELİK TAARRUZ KELAM KONUSU”

Yaşananları değerlendirirken başka devletlerle birlikte hareket ettiklerini belirten Zelenskiy, “Ukrayna’ya yönelik bir akın olduğunu görüyoruz, egemenliğe yönelik bir akın kelam konusu. Toprak bütünlüğüne yönelik bir taarruz kelam konusu.” sözlerine yer verdi.

“KARARLI VE SERT OLMAMIZ GEREKİYOR”

Rus federasyonunun askeri mevcudiyetinin, Donbas bölgesinde ayrılıkçıların ardına sığınarak arttığını söyleyen Zelenskiy, şöyle devam etti:

“Bu, tek taraflı Minsk Mukavelesi’nin ihlal edildiği manasına geliyor. Bu atılımla birebir vakitte memleketler arası uğraşları engellemeye çalışıyorlar. Milletlerarası topluluğun cevabına bakacak olursak kararlı olmamız gerekiyor, acilen harekete geçmemiz ve sert olmamız gerekiyor.

“AVRUPA VE NATO’NUN EFORLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Ukrayna, Rusya’ya yönelik kararları olumlu karşılıyor. Ukrayna’da uğraşlarımızı sürdürüyoruz, emelimiz Rusya’ya karşı çıkmak ve birebir vakitte tansiyonu dindirebilmek. Biz Avrupa’nın ve NATO’nun gayretlerine teşekkür ediyoruz. Bizimle dayanışma içinde olan herkese teşekkür ediyoruz. Vatandaşlarıma teşekkür etmek istiyorum.

“NATO’YA ADAY ÜLKE STATÜSÜ VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Bugün son derece değerli bir sinyal aldık Ukrayna toplumundan. Fikirlerimizin desteklenmesinden memnuniyet duyuyorum. Polonya’nın da dayanağı ile birlikte Avrupa Birliği için Ukrayna’ya aday ülke statüsünün verilmesini rica ediyoruz. Dostlarımızla iş birliğimizi sürdüreceğiz.”


Leave a Reply