Vladimir Zelensky: İvedilikle Avrupa Birliği’ne katılmak istiyoruz

Rusya’nın taarruzları karşısında Batılı ülkeler, Ukrayna ordusuna askeri yardım gönderme kararı aldı.

Daha evvel NATO ve Avrupa Birliği’nde yer alma talebini lisana getiren Kiev idaresi, tekrar emsal bir açıklamada bulundu.

“AB’YE DERHAL KATILIM” DAVETİ

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, ulusa sesleniş konuşmasında, hemen Avrupa Birliği’ne katılmak istediklerini söyledi.

Zelensky, “Avrupa Birliği’ne yeni bir özel prosedür yoluyla Ukrayna’nın derhal iştiraki için davette bulunuyoruz.” dedi.

“MÜMKÜN OLDUĞUNDAN EMİNİM”

Maksatlarının tüm Avrupalılarla eşit kaidelerde bir ortaya gelmek olduğunu belirten Zelensky, “Mümkün olduğundan eminim.” tabirini kullandı.

Ukrayna önderi, Rus güçlerinin saldırısının birinci dört gününde 16 çocuğun ömrünü yitirdiğini, 45 çocuğun da yaralandığı bilgisini paylaştı.

“UKRAYNALILAR DÜNYAYA KİM OLDUĞUMUZU GÖSTERDİ”

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, en az 102 sivilin öldürüldüğünü lisana getirmiş, fakat gerçek sayıların muhtemelen çok daha yüksek olduğu konusunda uyarmıştı.

Rus askerlerinden silahlarını bırakmalarını isteyen Vladimir Zelensky, “Ukraynalılar, dünyaya kim olduğumuzu gösterdi. Rusya ise ne hale geldiğini gösterdi.” diye konuştu.

BATI’YA TEŞEKKÜR

“Ekipmanınızı bırakın. Defolun buradan. Komutanlarınıza inanmayın. Propagandacılara inanmayın. Hayatınızı kurtarın.” halinde konuştu.

Batı’ya takviyesi için bir defa daha teşekkür eden Zelensky, “Savaş aksisi koalisyonumuzun dayanağı şartsız ve emsalsizdir.” dedi.

Zelensky’in açıklamaları, Rus ve Ukraynalı müzakereciler Belarus hududunda müzakere etmeye hazırlanırken geldi.

Leave a Reply