Vladimir Zelensky: Rusya kaybedecek

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, Ukrayna’nın Rusya atakları hakkında yeni bir açıklama yaptı.

Vladimir Zelensky, hücumların 10’uncu gününde ‘milli savaş’ın devam ettiğini vurgulayadı.

“TAKVİME BAKMADAN ZAFERE İLERLİYORUZ”

Vatanını 7-24 savunduklarını belirten Zelensky, “Her gün ve gece sonsuz üzere gözüküyor. Bugün cumartesi ancak bu bize bir şey tabir etmiyor. Savaşta cumartesi, pazartesi ya da perşembe üzere tıpkı. Bütün bu günler bizim için eşit zira her gün tıpkı halde vatanımızı savunmaya çalışıyoruz. Vatanımız bu hususta hafta sonu, müsaade bilmiyor ve takvime çok bakmıyoruz yalnızca zafere gerçek ilerliyoruz. Dün Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile görüştüm. Bunun için onlara minnettarım.” dedi.

“ÇOK YAKINDA VATANDAŞLARIMIZA ‘ÜLKENİZE DÖNÜN’ DİYECEĞİZ”

Ukrayna’da yaşanan insani krizi çözmek için kararlı olduklarını belirten Zelensky, şöyle devam etti:

Çok yakında vatandaşlarımıza ülkenize dönün diyebileceğiz. Polonya’dan Romanya’dan ve tüm ülkelerden geri dönün diyebileceğiz zira tehlike çok yakında kalmayacak. Biz artık geleceğimizi düşünüyoruz. Dünyanın bütün finansal kurumları ile konuşuyoruz. Hepimiz onlarca milyon doların Ukrayna’yı yine kurmak için verileceği konusunda anlaştık. Avrupa Birliği’ne girme konusunda konuşmalarımızı devam ettiriyoruz. Dün yeniden milyonlarca kişi Ukrayna’yı desteklemek için sokaklara döküldü. ABD’de insanların yüzde 74’ü ülke hava alanının kapanmasını ve Rusya’ya karşı yaptırımların daha sıkı olmasını talep ediyor.

“RUSYA İNSANLARA MEVTTEN ÖTEKİ BİR ŞEY VEREBİLİRDİ”

Eminiz ki buna benzeri durumlar öbür demokratik ülkelerde de vardır. Şu ana kadar 10 bine yakın Rus askeri öldürüldü. Bu çok berbat bir görüntü onlar 18-20 yaşında çocuklar. Neden öldüklerini bile anlamadılar, ne için savaşa gittiklerini ve neden yabancı topraklara gittiklerini anlamadılar. Rusya bu insanlara mevtten diğer bir şey verebilirdi. Ukrayna halkı bugün işgalcilerle karşı karşıyadır. Ben her Ukraynalı ile gurur duruyorum.”

“KAYBEDEN RUSYA OLACAK”

Kuşatma altındaki kentlerdeki insanları kurtarmak için çalıştıklarını söyleyen Zelenskiy, “Ruslar alışılmış ki kaybedecek. Vatanın bu türlü bir güçlü ve silahsız bir formda savunan şahıslara karşı kimse duramaz. Biz bugün kuşatma altında olan kentler için çok endişeleniyoruz. Bilhassa oradaki bayanları ve yaşlıları kurtarmak için efor gösteriyoruz. Herkes kendi kentini savunmalı. Bizim tarafımızdan ne gerekiyorsa hepsini yapıyoruz. Müzakerelerde ilerlerler miyiz bilmiyoruz.” sözlerini kullandı.

Leave a Reply