Yusufeli’nde yeni yerleşim alanı çalışmaları sürüyor

Artvin Çoruh Irmağı üzerinde 26 Şubat 2013 yılında temeli atılan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin inşaatı tamamlandı.

Bu kapsamda baraj suları altında kalacak ilçenin yeni yerleşim alanında ise çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor.

Bölgenin alt yapı çalışmaları 2015 yılı temmuz ayında başladı.İlçenin çabucak üst kısmında yer alan dağlık alanda başlatılan çalışmalar 7 yıl boyunca gece gündüz sürdü.

KISA MÜDDETTE TAŞINILMASI PLANLANIYOR

Yeni ilçe merkezinin kurulacağı bölgede altyapı için hafriyat çalışmaları tamamlanırken; atık su, yağmur suyu, elektrik çizgileri, etraf düzenlemesi ve toprak taşınması üzere yapıların inşası devam ederken kısa vakit içinde taşınmanın gerçekleşmesi planlanıyor.

1’İNCİ ETAPTA ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

TOKİ tarafından yürütülen proje 3 başka bölgede 10 etap halinde yürütülüyor. Birinci bölge olarak isimlendirilen Sakut Vadisi’ndeki üstyapı inşaatı 1’inci etaptaki çalışmalarda hükümet konağı, ilçe emniyet müdürlüğü, adliye, PTT, kütüphane, ilçe gençlik ve spor müdürlüğü, kapalı spor salonu, merkez cami ve müftülük binası, öğretmenevi ve 16 derslikli ortaokul imali tamamlandı.

518 KONUTUN İNŞASI SÜRÜYOR

Birinci bölgedeki 2’inci etap çalışmalarında da 518 konut, 69 dükkan, 2 ticaret merkezi, belediye hizmet binası ve 25 yataklı hastane inşaatı ile altyapı ve etraf düzenlemesi devam ediyor.

Leave a Reply